Roditi z Nasmehom
  • Domov
  • Kaj nudim
    • Celostna priprava na porod
    • Priprava na porod in starševstvo – tematska spletna predavanja
    • Priprava na porod – online šola za starše
    • Pomoč po porodu in skupina čustven odmik za mame
    • Tečaj masaže dojenčka po IAIM metodi (International Association of Infant Massage)
    • Porod na domu
    • Individualno srečanje
  • Delavnice
    • Spinning babies
    • Tečaj masaže dojenčkov
    • Poporodno življenje
    • Skupina Odmik za mamice
    • Enodnevni odmik za mamice
    • Bralni klub
  • Spletna predavanja
  • Znanje & Porodne zgodbe
    • Porodne zgodbe
  • O meni
    • Kaj pravijo?
  • Kontakt
    • Individualno srečanje
Potrebuješ nasvet?

3 januarja, 2020

Kako način poroda vpliva na otrokov razvoj in doživljanje starševstva matere in očeta

Kot porodna in poporodna doula z mamicami, ki jih spremljam na porod, delam tudi ovrednotenje poroda. Tako ovrednotenje naredim tudi z vsemi tistimi mamicami, ki me pokličejo na pomoč samo v poporodnem obdobju in na njihovem porodu nisem bila prisotna. Tako ovrednotenje je pravzaprav prva stvar, ki jo z njimi naredim. Zakaj? Ker sta odnos do poroda, kot potek samega poroda izredno pomembna za ženino doživljanje materinstva, uspešnost pri dojenju, otrokovo razpoloženje in partnerjevo doživljanje očetovstva. Pa tudi zato, ker s pogovorom ta žena morda prvič dobi priliko povedati reči, ki jo glede samega poroda težijo, nima pojasnila in se počuti zelo nemočno, pogosto celo osramočeno.

Seveda imajo potrebo po delitvi svoje zgodbe z nekom, ki razume, vse mamice tudi tiste, ki imajo za sabo lepo porodno izkušnjo. Tudi tiste želijo ponosno deliti svoj uspeh, saj so le-te pa nemalokrat deležne komentarjev, da so imele srečo, ker so tako ustvarjene, ker je bila porodna babica prijazna, ker je bil otrok “majhen” ali že kaj, njihov trud pa je s tem razvrednoten. Vedno povem, da je lep porod lep odnos do njega in ja res so nekateri porodi lažji od drugih iz mnogo razlogov. A prav vsaka pa rodi, nobeni otrok ni le položen v naročje, vsaka se trudi po svojih najboljših zmožnostih. In lep porod je zagotovo tudi pripravljenost žene se podučiti, biti pripravljena sodelovati s svojim telesom, sprejemati odgovorne odločitve glede poroda samega in vsega, kar se okrog njega vrti. Naključij je bolj malo.

Kot sem že omenila je porod lep in opolnomoči, če imamo do njega pozitiven odnos. Če imamo odgovore na naša vprašanja, ima vsak zakaj svoj zato. S tem opolnomočenjem lažje premagamo neudobje nežnega poporodonega obdobja, razpoloženjske vzpone in padce, ki vsakemu porodu neizbežno sledijo, uspešneje dojimo, lažje premagujemo težave in otrok je bolj miren, pa tudi lažje se kasneje v življenju še odločimo za kakšnega otroka. Seveda je mnogo težje, kadar je porod težak zaradi napačne otrokove lege, je rojen z vakumom  ali carskim rezom, takrat se lahko zgodi, da je otrok precej jokav, nemiren in se težko doji. A naša osmišljenost poroda nam pomaga, da te težave lažje premagujemo.

Spodaj sem navedla 5 razlogov oziroma indikatorjev, ki neposredno povezujejo potek in doživljanje poroda otroka in mamice s poporodnim doživljanjem obeh, pa si jih poglejmo:

  1. Rojstvo ima lahko za otroka dolgoročne fizične posledice: vakumski in  včasih še kleščni porod ter carski rez se običajno izvedejo takrat, ko vaginalni porod iz določenega več ali manj jasnega razloga ni možen, ko gre za očiten zastoj poroda. Eden od takih razlogov je lahko tudi napačna otrokova vstava, npr. obratna rotacija, ko je otrok z obrazom obrnjen naprej, namesto nazaj in zato pod napačnim kotom rine najprej v medenico in kasneje še v porodni kanal. Medenica je fiziološko oblikovana tako, da le pod določenim kotom dopušča vstop otrokove glavice, da gre skoznjo, in ne kar z vseh strani, torej otroček mora rotirati, da se glava pravilno zasuka in zmore vstopiti v medenico in kasneje v porodni kanal. Le nekatere medenice dopuščajo tudi vhod in rojstvo narobe zasukanega otroka, a pogosto do tega odkritja v porodnišnici ne pridemo, saj je mnogo prej  opravljen carski rez. Kot razlog takemu poteku se večinoma navede nenapredovanje poroda, kar pa lahko pomeni marsikaj in le neko natančno ovrednotenje poroda lahko ponudi odgovor na zaplet. Kaj pa v vsem tem dogajanju doživlja otrok? Ta že nekaj tednov leži v utesnjenem prostoru vaše maternice z glavo obrnjeno npr. nekam vstran, nato pa ga nekaj časa še močno in vztrajno pritiska v nek kot, pogosto s pomočjo umetnih popadkov – saj otrok ne ve, da se dogaja njegovo rojstvo – iz katerega pa sam brez pomoči njegove mamice ne more zlesti. Pomoč bi npr. bila redna menjava položajev mamice, da bi lahko spremenil lego. Ker se to pogosto ne zgodi, ga iz tega položaja izvlečejo na silo, ker se nikakor več ne počuti dobro. Porodna babica bi rekla, da je otrok v stiski, saj mu pada srčni utrip in primanjkuje kisika. Posledice takšnega poroda so za otroka lahko precej neprijetne, novorojenčki imajo lahko na tako nesrečen način zaležano glavo in vrat, da se zato težko dojijo ali pa le na eno stran težko dojijo, ker zaradi bolečin v vratu ne morejo obrniti glave v določeno smer. Včasih se otroci rodijo celo z tortikolisom (poležan in trd vrat), kar je hudo neprijetna nadloga, ki v najboljšem primeru izzveni v nekaj dneh. Vse skupaj pa se še bolj zaplete, če se spustimo na področje lobanjskih živcev. Lobanjske kosti otroka se med porodom prekrižajo in ponovno poravnajo v nekaj dneh. To je normalno, poravnava pa se zgodi tudi po zaslugi otrokovega sesanja na materinih prsih, saj premikanje čeljusti spodbudi omenjeno poravnavo. Vendarle pa se včasih to ne zgodi, pogosto je pritisk lobanjskih kosti tako velik, da mora otrok mnogo več sesati, da tlak pade in pogosto je stisnjen deseti lobanjski živec ali vagusni živec, ki vpliva tudi na prebavni sistem ter povzroči bolečino. Vse te težave so bolj verjetne, kadar je porod dolg, je otrokova lega neustrezna ali pa se je porod konča z urgentnim carskim rezom.
  2. Rojstvo ima lahko za mamo dolgoročne fizične posledice: veliko je že bilo napisanega o neposredni povezavi med porodom in poporodnim časom ženske, zato se v to točko posebej ne bom spuščala. Omenila bi le določene bolečine, ki jih pripisujemo utrujenosti, pa so v resnici posledica napačno vodenega poroda, obporodnih posegov ter napačnega pristavljanja otroka ob dojenju. Včasih lahko po porodu trtična kost zelo boli: to je pogosto takrat, ko se je ob iztisu otroka na hrbtu, na fundus maternic obesila babica ali dve z opravičilom, da pomaga iztisniti otroka, da bo lažje in hitreje in manj nevarno za otroka. Vse od navedenega ne drži, saj je ravno pritisk na fundus maternice zelo, zelo nevaren in lahko povzroči hude posledice, med katerimi je tudi smrt zaradi izkrvavitve. Tudi zlom trtice ni redek pojav. Vsemu temu bi se lahko izognili le s primernejšim položajem za iztis, še prej pa s primernejšim vodenjem poroda brez pospeševanja in hitenja, z menjavo položajev mamice, z dopuščanjem časa otroku, da se pravilno namesti. Položaj na hrbtu bi bil primeren v primeru uporabe vakuma ali klešč. Včasih so spolni odnosi po porodu boleči, ker je bila epiziotomijska rana grdo zašita ali pa je psihološka travma po porodu tako huda, da so bolečine ob spolnih odnosih zgolj iluzorne, a še kako resnične v glavi teh mamic. Epiziotomija je prav tako poseg, ki večinoma ni potreben, razen kadar gre za vakum ali kleščni porod. Boleča hrbtenica po porodu pa je pogosto posledica napačnega pristavljanja otroka ob dojenju. Hrbtenica mora biti dobro podprta, prav tako naj otrok prvi mesec ali dva leži na blazini, da preprečimo sklonjen položaj in še nekaj drugih podrobnosti pravilnega pristavljanja, ki jih najdemo v vseh dobrih priročnikih za dojenje. Vse navedene težave (in druge) vplivajo ne le na doživljanje poroda in sprejemanje otroka, temveč tudi na doživljanje poporodnega obdobja. Fizične bolečine hitro preskočijo tudi na področje čustvenih težav, vse skupaj pa ima za mamico lahko dolgoročne posledice.
  3. Rojstvo ima lahko za otroka dolgoročne psihološke posledice: celo pri lepih porodih, ki veljajo za naravne, naletimo na pogosto spregledane posledice npr. vnosa sintetičnega sintocinina (oksitocina ali pitocina, po domače umetnih popadkov). Tu ne morem mimo Michel Odent-a, ki pravi, da je krvni obtok matere proti otroku preko placente hitrejši kot obratno. In s krvjo potuje preko placente tudi vse ostalo, kar materi v krvni obtok vbrizgamo, npr. sintetični oksitocin, ki najverjetneje zmoti naravni hormonski sistem otroka, predvsem ruši receptorje za dojemanje naravnega oksitocina. To pa ima lahko velikanske negativne posledice na otrokov nevro-psihološki razvoj. Zakaj? Naravni oksitocin je ljubezenski hormon, ki ga sproščamo in čutimo ob izkazovanju in prejemanju pozornosti, ljubečih odnosov, celo prijetnem obedu, dotiku, masaži, spolnosti, tudi dojenju in na porodu. Z njegovo pomočjo premagujemo napetost, stres, tesnobo. Ob vnosu sintetičnega oksitocina na porodu pa lahko uničimo otrokove receptorje za zaznavanje naravnega oksitocina, kar Odent povezuje tudi z naraščajočim odstotkom avtizma, tesnobe, stresa, depresij in odtujenosti. Kasneje tudi z odvisnostjo od drog in alkohola. Porod je za otroka pogosto travmatična izkušnja, pa ne bi smela biti. Tudi prve minute po porodu so lahko ekstremno travmatične zanj, saj po prijetni 9 mesečni kopeli v plodovnici, ki je bila topla in nežna, pride v svet, kjer je nenormalno svetlo, primejo ga neke reči, ki jim mi pravimo roke, ga obrišejo z grobo krpo in zbrišejo z njega vse, kar mu je domače in poznano ter mu prinaša varnost in mir. Dokazano je, da dojenčki, katere se po porodu ne briše, jokajo manj. Zakaj že?
  4. Rojstvo ima lahko za mamo dolgoročne psihološke posledice: krvno-možganska pregrada preprečuje sintetičnemu oksitocinu vstop v možgane. Ta informacija ne deluje škodljiva, če nam na porodu rečejo, da potrebujemo malo “dodatka” za pospešitev poroda ali pa injekcijo za lažje izluščenje placente in preprečevanje poporodne krvavitve. (Vsi ti dodatki temeljijo na sintetičnem oksitocinu.) Vendar pa imajo ti postopki neposreden vpliv na primanjkljaj naravnega oksitocina, ki se pretaka v materinih možganih, kar pomeni, da ti t.i. varni dodatki katastrofalno vplivajo na zmožnost povezovanja med mamo in otrokom, uspešnostjo dojenja, saj materine možgane prikrajšajo za velik odmerek naravnega hormona oksitocina, ki ga nujno potrebuje za vzpostavljanje ljubeče navezanosti na otroka. Veliko je mamic, ki kar nekaj časa po porodu jamrajo, da ne čutijo navezanosti na otroka, navala ljubezni in velike sreče. Ali pa ne ločijo joka svojega otroka od drugih. To se ne bi smelo dogajati, saj mamicam povzroči veliko krivih občutij, posledično pa tudi stresa, da niso dovolj ljubeče in skrbne.
  5. Rojstvo ima lahko za očeta dolgoročne psihološke posledice: očetje so pogosto tisti člen poroda, ki je povsem zanemarjen. Kot doula trdno verjamem, da je samo 50% podpore, ki jo nudim na porodu, podarjen mami, ostalih 50% pa njenemu partnerju. Zanimivo je, da so na začetku, ob sklenitvi dogovora o moji prisotnosti na porodu, partnerji precej indiferentni in mame zelo zainteresirane, medtem ko se po porodu to razmerje kar enakovredno porazdeli med oba. Ob prisotnosti doule na porodu je partner dosti bolj vpleten v porod kot sicer in zmožen ženi nuditi več opore, saj se ravno zaradi prisotnosti doule, tudi on počuti varnejšega. To velja za lepe porode, kadar pa je porod travmatičen in je poslan iz porodne sobe sam z vsemi svojimi frustracijami, ki mu jih nihče ne pojasni, ko nima nikogar vprašat, kaj bo in kako bo, pa je situacija zanj naravnost nevzdržna. Če je takrat ob njegovi strani doula, ki pojasni, ki odgovori, ki mu poda otroka v skin-to-skin handling in pokaže, kako se to dela, mu bistveno olajša situacijo. Nikakor ni zanemarljivo, kakšen vstop v očetovstvo doživi partner. Zdaj je dokazano, da tudi moški doživljajo poporodno depresijo, pogosto kot posledico svojih strahov, zatrtih frustracij in nerealnih pričakovanj.

Ko delam s parom, skušam na te procese kar najbolj opozoriti in par informirati. To je moja dolžnost, njuna pa je, kako se bosta odločila, glede na informacije, ki jih dobita in glede na pričakovanja in želje, ki jih gojita. Žal velikokrat naletim na gluha ušesa, saj ne verjamejo povsem, najverjetneje tudi zato, ker so ti hormonski procesi nevidni. Verjamejo pa kasneje, ko se začnejo neprijetni čustveni odzivi tako na strani mamice kot otroka. Potem pa še partner pogosto doda svoj komentar in mera je polna. Kaj naredim v vseh teh primerih? Poslušam, največkrat le poslušam in pomaga. Saj sem največkrat prva, ki te stvari slišim, ker so ti pari, te mame polni krivde in sramu, mislijo namreč, da so v teh občutjih osamljeni in čudni. Vendar je žal v realnosti tega veliko.

Naj zaključim kot sem začela, lep odnos do poroda ni naključje, v njem je veliko osveščenosti, odgovornosti in pravih odločitev o porodnem procesu tiste žene. In tak trud prinese rezultat. Če pa se porod konča drugače kot je bilo načrtovano, je potrebno ovrednotenje, saj vprašanja terjajo odgovore. Razumevanje kasneje prinese olajšanje, da so tudi te mame naredile vse, kar so mogle. In potem šele se začne poporodno obdobje v pravem pomenu besede.

Prevedla, priredila in povzela Simone Kindermann, CBI porodna in poporodna doula, IAIM masažna inštruktorica za dojenčke Viri:http://pathwaystofamilywellness.org/Parenting/five-reasons-your-birth-can-affect-your-baby-and-your-parenting.html

Mothering the Mother, Marshall H. Klaus, M.D; John H. Kennel M.D.; Phyllis H. Klaus, M.D., C.S.W; Addison-Wesley Publishing Company, Nov. 1995

Primal Health, Michel Odent, Clairview 2002

Tags
način poroda porod
Share with Friends
Sledi mi
Priljubljeni prispevki
26 junija, 2022
Znaki, da je naš novorojenček lačen
20 marca, 2022
Brezpogojna ljubezen takoj po rojstvu ali ….
21 septembra, 2021
Moj drugi otrok se je rodil doma
25 februarja, 2021
Naš “Valentinček”
Najnovejši prispevki
  • Znaki, da je naš novorojenček lačen
  • Brezpogojna ljubezen takoj po rojstvu ali ….
  • Moj drugi otrok se je rodil doma
Kategorije
  • Dojenček (3)
  • Dojenje (3)
  • Doula (3)
  • Masaža dojenčka (1)
  • Nerazvrščeno (5)
  • Osebna izpoved (10)
  • Porod (8)
  • Porod doma (5)
  • Porodna zgodba (9)
  • Posteriorna lega (1)
  • Priprava na porod (5)
  • Starševstvo in vzgoja (1)
  • Streptokok B (1)
  • Življenje po porodu (4)
Arhivi
  • junij 2022
  • marec 2022
  • september 2021
  • februar 2021
  • januar 2021
  • november 2020
  • oktober 2020
  • junij 2020
  • maj 2020
  • marec 2020
  • januar 2020
Oznake
depresija dojenje dojenček doula duševno zdravje epiduralna epiduralna analgezija kaj dela doula količina mleka ljubosumje makrosomija masaža dojenčka masaža dojenčka po IAIM metodi mišično sproščanje način poroda novorojenček nočno dojenje osebna izpoved očetova vloga poporodna depresija porod porod doma porodna spremljevalka porodna zgodba porod ob podpori doule porod v porodnišnici porod z epiduralno analgezijo posteriorna lega dojenčka posteriorna lega otroka povezovalno starševstvo počitek po porodu sfinktri sočutno starševstvo sproščanje na porodu starševstvo streptokok B streptokok B pozitiven bris v nosečnosti testiranje streptokok B velik novorojenček zakon sfinktrov čudovit porod čustvena priprava na porod življenje po porodu
Instagram

roditiznasmehom

roditiznasmehom
Še nekaj imamo prostih mest za enodnevni ženski Še nekaj imamo prostih mest za enodnevni ženski Odmik na Krasu, v mali vasici Temnica. Kraj, ki kar kliče po oddihu in pravem odmiku od sveta.
Kaj bomo delale?
✅se družile z mamicami in ženskami, ki živijo v enakem življenjskem obdobju in doživljajo enake izzive, si podelile izkušnje, mnenja, misli, občutke, skrbi, veselje in tudi kakšno žalost
✅poslušale dva kakovostna nagovora, eden na temo ženske duše in naše ženske narave in drugo o skrbi in negi za otroka. Vsakemu nagovoru sledi pogovor, izmenjava mnenj, refleksija.
✅ena kreativna delavnica, ker ženske rade delamo z rokami, ustvarjanje sprošča, zato si ga bomo privoščile tudi me, in vse, kar boste ustvarile, boste seveda odnesle seboj domov 
✅možnost udeležbe na kraniosakralni terapiji zase ali za otroka, če bo poleg, pri KST terapevtki Titi Tušar. Dodana vrednost za sprostitev in še globji odklop.
✅druženje, povezovanje, dobra domača hrana, ki sama pride in ni treba skrbeti, kdaj in kako na mizo pride
Pa še veliko reči se bo dogajalo, ki jih težko vse objamem v takle post, izkušnje od lanskih dveh odmikov so pokazale, da je to izredno blagodejen dogodek za eno mamo, ki sicer dnevno 24/7 skrbi za družino, a sama nase pogosto pozabi oz. na vrsto ne pride
Več o dogodku si lahko preberete na https://www.facebook.com/events/1264215790834622/?ref=newsfeed
Prijave na simone@roditiznasmehom.com in urska.cmok@gmail.com
Torej le še nekaj prostih mest, pohitite, če vas pokliče😌🥰
Doula teden, 7. dan 🪻Evo, pa je prišel zadnji Doula teden, 7. dan
🪻Evo, pa je prišel zadnji dan letošnjega doula tedna😊začela sem ga že navsezgodaj zjutraj, ob 07h je prišel prvi par. In sicer na pripravo na porod. Srečali se bomo 6 krat, toliko tematskih sklopov imam, obdelali bomo pa vse od priprave telesa do poroda in različnih porodnih politik različnih porodnišnic, spisali (po potrebi) porodni načrt, se naučili ABC dojenja, da bo mamica opolnomočena šla v ta izziv in na koncu še temeljito naslovili čas po porodu.
Same zelo pomembne stvari, ki jih je potrebno naslovit pred porodom, da bi ta kar najbolje tekel🫄🫃🤰🤱👩‍🍼🧑‍🍼. 
🪻Iskreno verjamem v moč dobre priprave na porod. Informiranost daje zaupanje in krepi samozavest. Priprava je kot eno orodje za uporabo poroda. Kaj ti pomaga vijak, če pa ne veš, da ga je treba šraufat, da gre v podlago? Ja, morda trapasta primerjava, ampak vijak lahko tudi samo zabiješ v podlago na silo, a s tem tvegaš razsutje. In pri porodu prav tako lahko rinemo in z nevednostjo o pravem pristopu tvegamo razsutje. Telesa in duše😟. 
🪻Priprava na porod nudi opolnomočen in ozaveščen porod, ker za to že predhodno sprejmemo informirano odločitev, kje in kako in s kom bi rodile. Oziroma ne bi. In to je kar krepka polovica zadovoljstva s porodno izkušnjo❗️
🪻Sem pa šla dopoldne še na kavo in rogljiček z bivšo sodelavko babico Majo Mihalinec. Tako je nastala tudi tale fotka☕️🍩 Skupaj sva delali na porodih doma, zdaj pa dela v porodnem bloku na Jesenicah. Moram priznat, da jo fejst pogrešam pri delu, sva bili dober in usklajen team🩷
Ampak, če Mohamed ne pride h gori, gre gora k Mohamedu al' kako že gre tisto ... pa grem z nosečniami k njej, če so želje take😊
🪻Zaradi napornega vikenda še vedno čutim hudo utrujenost, pa sem odpovedala popoldansko srečanje s parom, ki ga spremljam in ga prestavila na drug dan. Se moram naspat, da bom lahko še kaj od sebe dala. Včasih je res tako, da vikenda ni in si ga je treba med tednom narest😇
🪻Takole sem pripeljala svoje dnevno javljanje do konca. Hvala vsem, ki ste me brali, povabljeni v moje programe priprave in spremstva na porod in poporodne programe.
Sem vsakega vesela🥰
Danes zadnji dan za prijavo po akcijski ceni, pohi Danes zadnji dan za prijavo po akcijski ceni, pohitite, da ujamete vlak👼🤰☺🌸🤱🥰
🌸Prijave lepo prihajajo in vse tri, ki se za va 🌸Prijave lepo prihajajo in vse tri, ki se za vas trudimo in ustvarjamo program, smo zares vesele, da se odločate za ta dan zase. Ker smo vse mame, ker se vse trudimo za vsakdanji kruhek, ker vse želimo biti čim boljše mame, partnerke in ženske, vemo dobro, kako težko je pustiti te vloge in si vzeti čas zase. Kot, da bi delale nekaj narobe ... ampak ne delamo. Nismo sebične, le čas zase si vzamemo, ker nam je mar tudi za nas same. In, ko se nekje napojimo, lahko spet dajemo. Dajemo namreč lahko samo od viška ... če je🤱🥰
🌸Za dogodek v Temnici je še nekaj prostih mest, zato tiste, ki premišljujete, pohitite s prijavo, do jutri je tudi še akcijska cena, ki je 100€, saj je ravno še doula teden, zadnji dan. Po tem dnevu bo kotizacija 120€.
🌸Vabljene na oddih v čudovito naravo na Kras, kjer se zdi, da se je čas ustavil, da nismo del tega ponorolega sveta, ki mu vladajo mobiteli in bitka s časom. Temnica je res ena čudovita kraška vasica, ki nudi pogled na tržaški zaliv, da bi kar vanj skočil, diši po naravnih zeliščih, ki rastejo sami od sebe ob obronkih zidov. Že samo zato se je vredno pripeljati tja gor na Kras in uživati ta mir, vonj in pogled.
🌸Me tri bomo dodale še našo vrednost, ki je prgram za žensko in po ženski meri. Jutri torej zadnji dan za prijave po akcijski ceni.
🌸Več o dogodku na naslednji povezavi https://www.facebook.com/events/1264215790834622/?ref=newsfeed
🌸Prijave na simone@roditiznasmehom.com ali/in urska.cmok@gmail.com
Doula teden, 6. dan 🪻Po napornem vikendu sem s Doula teden, 6. dan
🪻Po napornem vikendu sem se šla zjutraj takoj pocrkljat k eni družinici, ki mi je zaupala pripravo in spremstvo skozi rojstvo njihovega prvega otročka. Tale deklica se je rodila pred 5. tedni in danes sem jo prvič vzela v naročje👶.
🪻Večinoma se kar držim pravila, da prve tedne tujih otrok ne pestujem oz. se jih sploh minimalno dotikam. Prvič moj mikrobiom z njihovim sploh ne gre skupaj in drugič, otrok ne samo, da ne rabi, ampak v svojem globokem čustvenem svetu ne prenese drugih dotikov kot so tisti od mame in očeta ter sorejencev, če so🤱.
🪻Spoštovanje do osebne integritete tega malega bitjeca je tako pomembno - samo pomislimo, če bi se mi znašli v deželi velikanov in bi si nas podajali iz rok v roke? Meni že ne bi bilo ok. Dobro bi se počutila le v rokah osebe, ki mi je blizu. Najprej mama, s katero sem bila nekaj mesecev najtesneje povezana, potem pa še kakšen, ki sem ga te mesece dnevno poslušala in zaznala, da se mama ob njem dobro počuti👩‍❤️‍👨. 
🪻Smo se pa na tem zadnjem poporodnem obisku veliko pogovarjali o očetovih spoznanjih zgodnjega starševstva.  Eno med njimi je, da novorojenček oz. dojenček ne more čakat. Vse je takoj, mora bit takoj. Nima kapacitet za čakat. In mi, če smo čustveno dovzetni in odzivni, se odzovemo takoj. Sicer je hudo, v otrokovem čustvenem svetu to pomeni,  ni jim mar, nisem pomemben, ne slišijo me💔.
🪻In .... če nam je ta odzivnost težka,  če nam je pretežko odpovedat se sebi in svoji svobodi za nekaj časa ... ja, potem je starševtsvo lahko zelo naporna reč😿. 
🪻Temu paru, kot vsakemu, sem iskreno hvaležna za zaupanje. Vsakič znova, ko me ljudje spustijo takole blizu in cenijo moje mnenje, nasvet, bližino,  mene .... sem počaščena🩷🩷🩷.
🪻Drugače pa dan preživljam v kombinaciji službenih opravkov in tistih, ki zadevajo mojo družino. Moje delo mi pa omogoča to, da sredi dneva peljem otroka k zdravniku, grem na urad ali opravim kaj pomembnega, pa ne rabim vzet dopusta. Sem sama svoj šef 💪in ta del je kar v redu 😇
Load More Follow on Instagram

Other Posts You May Like

26 junija, 2022

Znaki, da je naš novorojenček lačen

20 marca, 2022

Brezpogojna ljubezen takoj po rojstvu ali ….

21 septembra, 2021

Moj drugi otrok se je rodil doma

Register for an Event

Please fill out the form and our manager will get back asap.

Error: Contact form not found.

Hey, You’re In!

I’ll email you back within 24 hours to set up our complimentary 30 minute session. Meanwhile browse useful articles in my blog.

TAKE ME TO BLOG

Book Discovery Call

Book a discovery call with me today to see if we are a good match.

Error: Contact form not found.

Email Andrew

Write me a line and I’ll get back to you as soon as possible.

Error: Contact form not found.

Prijava

    Izberi dogodek / delavnico

    Nastavitve piškotkov
    Za nemoteno delovanje spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po spletni strani se strinjate z njihovo uporabo.
    Funkcijski Vedno omogočeni
    Tehnično shranjevanje ali dostop je nujno potrebno za zakonit namen omogočanja uporabe določene storitve, ki jo izrecno zahteva naročnik ali uporabnik, ali za namen izvajanja komunikacije preko elektronskega komunikacijskega omrežja.
    Preferences
    The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
    Statistika
    Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno za statistične namene. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
    Trženje
    Tehnično shranjevanje ali dostop je potreben za ustvarjanje uporabniških profilov za pošiljanje oglasov ali za sledenje uporabniku na spletnem mestu ali na več spletnih mestih za podobne namene trženja.
    Upravljanje možnosti Upravljanje storitev Upravljanje prodajalcev Preberite več o teh namenih
    Več
    {title} {title} {title}

    Roditi z Nasmehom na Instagramu

    Sledi na Instagramu za še več informacij
    Deli #roditiznasmehom Sledi na Instagramu

    roditiznasmehom

    roditiznasmehom
    Še nekaj imamo prostih mest za enodnevni ženski Še nekaj imamo prostih mest za enodnevni ženski Odmik na Krasu, v mali vasici Temnica. Kraj, ki kar kliče po oddihu in pravem odmiku od sveta.
Kaj bomo delale?
✅se družile z mamicami in ženskami, ki živijo v enakem življenjskem obdobju in doživljajo enake izzive, si podelile izkušnje, mnenja, misli, občutke, skrbi, veselje in tudi kakšno žalost
✅poslušale dva kakovostna nagovora, eden na temo ženske duše in naše ženske narave in drugo o skrbi in negi za otroka. Vsakemu nagovoru sledi pogovor, izmenjava mnenj, refleksija.
✅ena kreativna delavnica, ker ženske rade delamo z rokami, ustvarjanje sprošča, zato si ga bomo privoščile tudi me, in vse, kar boste ustvarile, boste seveda odnesle seboj domov 
✅možnost udeležbe na kraniosakralni terapiji zase ali za otroka, če bo poleg, pri KST terapevtki Titi Tušar. Dodana vrednost za sprostitev in še globji odklop.
✅druženje, povezovanje, dobra domača hrana, ki sama pride in ni treba skrbeti, kdaj in kako na mizo pride
Pa še veliko reči se bo dogajalo, ki jih težko vse objamem v takle post, izkušnje od lanskih dveh odmikov so pokazale, da je to izredno blagodejen dogodek za eno mamo, ki sicer dnevno 24/7 skrbi za družino, a sama nase pogosto pozabi oz. na vrsto ne pride
Več o dogodku si lahko preberete na https://www.facebook.com/events/1264215790834622/?ref=newsfeed
Prijave na simone@roditiznasmehom.com in urska.cmok@gmail.com
Torej le še nekaj prostih mest, pohitite, če vas pokliče😌🥰
    Doula teden, 7. dan 🪻Evo, pa je prišel zadnji Doula teden, 7. dan
🪻Evo, pa je prišel zadnji dan letošnjega doula tedna😊začela sem ga že navsezgodaj zjutraj, ob 07h je prišel prvi par. In sicer na pripravo na porod. Srečali se bomo 6 krat, toliko tematskih sklopov imam, obdelali bomo pa vse od priprave telesa do poroda in različnih porodnih politik različnih porodnišnic, spisali (po potrebi) porodni načrt, se naučili ABC dojenja, da bo mamica opolnomočena šla v ta izziv in na koncu še temeljito naslovili čas po porodu.
Same zelo pomembne stvari, ki jih je potrebno naslovit pred porodom, da bi ta kar najbolje tekel🫄🫃🤰🤱👩‍🍼🧑‍🍼. 
🪻Iskreno verjamem v moč dobre priprave na porod. Informiranost daje zaupanje in krepi samozavest. Priprava je kot eno orodje za uporabo poroda. Kaj ti pomaga vijak, če pa ne veš, da ga je treba šraufat, da gre v podlago? Ja, morda trapasta primerjava, ampak vijak lahko tudi samo zabiješ v podlago na silo, a s tem tvegaš razsutje. In pri porodu prav tako lahko rinemo in z nevednostjo o pravem pristopu tvegamo razsutje. Telesa in duše😟. 
🪻Priprava na porod nudi opolnomočen in ozaveščen porod, ker za to že predhodno sprejmemo informirano odločitev, kje in kako in s kom bi rodile. Oziroma ne bi. In to je kar krepka polovica zadovoljstva s porodno izkušnjo❗️
🪻Sem pa šla dopoldne še na kavo in rogljiček z bivšo sodelavko babico Majo Mihalinec. Tako je nastala tudi tale fotka☕️🍩 Skupaj sva delali na porodih doma, zdaj pa dela v porodnem bloku na Jesenicah. Moram priznat, da jo fejst pogrešam pri delu, sva bili dober in usklajen team🩷
Ampak, če Mohamed ne pride h gori, gre gora k Mohamedu al' kako že gre tisto ... pa grem z nosečniami k njej, če so želje take😊
🪻Zaradi napornega vikenda še vedno čutim hudo utrujenost, pa sem odpovedala popoldansko srečanje s parom, ki ga spremljam in ga prestavila na drug dan. Se moram naspat, da bom lahko še kaj od sebe dala. Včasih je res tako, da vikenda ni in si ga je treba med tednom narest😇
🪻Takole sem pripeljala svoje dnevno javljanje do konca. Hvala vsem, ki ste me brali, povabljeni v moje programe priprave in spremstva na porod in poporodne programe.
Sem vsakega vesela🥰
    Danes zadnji dan za prijavo po akcijski ceni, pohi Danes zadnji dan za prijavo po akcijski ceni, pohitite, da ujamete vlak👼🤰☺🌸🤱🥰
    🌸Prijave lepo prihajajo in vse tri, ki se za va 🌸Prijave lepo prihajajo in vse tri, ki se za vas trudimo in ustvarjamo program, smo zares vesele, da se odločate za ta dan zase. Ker smo vse mame, ker se vse trudimo za vsakdanji kruhek, ker vse želimo biti čim boljše mame, partnerke in ženske, vemo dobro, kako težko je pustiti te vloge in si vzeti čas zase. Kot, da bi delale nekaj narobe ... ampak ne delamo. Nismo sebične, le čas zase si vzamemo, ker nam je mar tudi za nas same. In, ko se nekje napojimo, lahko spet dajemo. Dajemo namreč lahko samo od viška ... če je🤱🥰
🌸Za dogodek v Temnici je še nekaj prostih mest, zato tiste, ki premišljujete, pohitite s prijavo, do jutri je tudi še akcijska cena, ki je 100€, saj je ravno še doula teden, zadnji dan. Po tem dnevu bo kotizacija 120€.
🌸Vabljene na oddih v čudovito naravo na Kras, kjer se zdi, da se je čas ustavil, da nismo del tega ponorolega sveta, ki mu vladajo mobiteli in bitka s časom. Temnica je res ena čudovita kraška vasica, ki nudi pogled na tržaški zaliv, da bi kar vanj skočil, diši po naravnih zeliščih, ki rastejo sami od sebe ob obronkih zidov. Že samo zato se je vredno pripeljati tja gor na Kras in uživati ta mir, vonj in pogled.
🌸Me tri bomo dodale še našo vrednost, ki je prgram za žensko in po ženski meri. Jutri torej zadnji dan za prijave po akcijski ceni.
🌸Več o dogodku na naslednji povezavi https://www.facebook.com/events/1264215790834622/?ref=newsfeed
🌸Prijave na simone@roditiznasmehom.com ali/in urska.cmok@gmail.com
    Doula teden, 6. dan 🪻Po napornem vikendu sem s Doula teden, 6. dan
🪻Po napornem vikendu sem se šla zjutraj takoj pocrkljat k eni družinici, ki mi je zaupala pripravo in spremstvo skozi rojstvo njihovega prvega otročka. Tale deklica se je rodila pred 5. tedni in danes sem jo prvič vzela v naročje👶.
🪻Večinoma se kar držim pravila, da prve tedne tujih otrok ne pestujem oz. se jih sploh minimalno dotikam. Prvič moj mikrobiom z njihovim sploh ne gre skupaj in drugič, otrok ne samo, da ne rabi, ampak v svojem globokem čustvenem svetu ne prenese drugih dotikov kot so tisti od mame in očeta ter sorejencev, če so🤱.
🪻Spoštovanje do osebne integritete tega malega bitjeca je tako pomembno - samo pomislimo, če bi se mi znašli v deželi velikanov in bi si nas podajali iz rok v roke? Meni že ne bi bilo ok. Dobro bi se počutila le v rokah osebe, ki mi je blizu. Najprej mama, s katero sem bila nekaj mesecev najtesneje povezana, potem pa še kakšen, ki sem ga te mesece dnevno poslušala in zaznala, da se mama ob njem dobro počuti👩‍❤️‍👨. 
🪻Smo se pa na tem zadnjem poporodnem obisku veliko pogovarjali o očetovih spoznanjih zgodnjega starševstva.  Eno med njimi je, da novorojenček oz. dojenček ne more čakat. Vse je takoj, mora bit takoj. Nima kapacitet za čakat. In mi, če smo čustveno dovzetni in odzivni, se odzovemo takoj. Sicer je hudo, v otrokovem čustvenem svetu to pomeni,  ni jim mar, nisem pomemben, ne slišijo me💔.
🪻In .... če nam je ta odzivnost težka,  če nam je pretežko odpovedat se sebi in svoji svobodi za nekaj časa ... ja, potem je starševtsvo lahko zelo naporna reč😿. 
🪻Temu paru, kot vsakemu, sem iskreno hvaležna za zaupanje. Vsakič znova, ko me ljudje spustijo takole blizu in cenijo moje mnenje, nasvet, bližino,  mene .... sem počaščena🩷🩷🩷.
🪻Drugače pa dan preživljam v kombinaciji službenih opravkov in tistih, ki zadevajo mojo družino. Moje delo mi pa omogoča to, da sredi dneva peljem otroka k zdravniku, grem na urad ali opravim kaj pomembnega, pa ne rabim vzet dopusta. Sem sama svoj šef 💪in ta del je kar v redu 😇
    Load More Follow on Instagram