Roditi z Nasmehom
  • Domov
  • Kaj nudim
    • Celostna priprava na porod
    • Priprava na porod in starševstvo – tematska spletna predavanja
    • Priprava na porod – online šola za starše
    • Pomoč po porodu in skupina čustven odmik za mame
    • Tečaj masaže dojenčka po IAIM metodi (International Association of Infant Massage)
    • Porod na domu
    • Individualno srečanje
  • Delavnice
    • Spinning babies
    • Tečaj masaže dojenčkov
    • Poporodno življenje
    • Skupina Odmik za mamice
    • Enodnevni odmik za mamice
    • Bralni klub
  • Spletna predavanja
  • Znanje & Porodne zgodbe
    • Porodne zgodbe
  • O meni
    • Kaj pravijo?
  • Kontakt
    • Individualno srečanje
Potrebuješ nasvet?

3 januarja, 2020

Poporodna depresija

Nedavne raziskave o mentalnem zdravju in obporodnih čustvenih motnjah kažejo na to, da je težava poporodne depresije mnogo širša, kot smo sprva predvidevali.

Poporodna depresija je pojem, ki v družbi še vedno izzove precej sramu, ker je na prvo žogo v popolnem nasprotju z občutki sreče, ki naj bi jih materinstvo izzvalo. Nobena nosečnica je ne pričakuje, a se marsikateri vendarle zgodi. Morda je razlog tudi v tem, da je velika večina nosečnic osredotočenih najprej na potek nosečnosti in potem na porod, bolj malo pa jih razmišlja o življenju z novorojenčkom po porodu.

Depresija in posttravmatska stresna motnja v času nosečnosti tudi močno povečata možnost prezgodnjega rojstva, kar je v svetu razlog številka ena za prezgodnjo smrt novorojenčkov. Raziskave tudi kažejo, da so razne porodne intervencije, kot je npr. epiduralna analgezija, povezane s težavami pri dojenju in poporodno depresijo.

Ne preseneča, da imajo depresija, tesnoba ali posttravmtska stresna motnja (PTSM) zelo slab učinek na dojenje. Tesnoba npr. tri mesece po rojstvu kar za 11% zmanjša možnost dojenja pri šestih mesecih starosti otroka (Adedinsewo et al., 2014). Dobra novica pa je, da ustrezna podpora poveča možnost izključnega dojenja za dva do štiri krat (Kozhimannil, Jou, Attansio, Joarnt, & McGovern, 2014). Dojenje je tudi odlično “zdravilo” zoper poporodno depresijo, saj znižuje raven stresnih hormonov. Dojenje prav tako izboljšuje kakovost in količino spanja ter tudi na ta način pripomore k zniževanju stresnih hormonov v materinem telesu. Celo v primerih spolne zlorabe ali posilstva izključno dojenje nadvse pozitivno vpliva na posledice travme pri materi in niža možnost za nastanek depresije (Kendall-Tackett, Cong, & Hale, 2013).

V javnosti pogosto krožijo napačne informacje o deležu mamic, ki trpijo za poporodno depresijo, namreč pogosto objavljajo odstotek 10% do 15%, v resnici pa je odstotek mnogo višji, saj po nekaterih raziskavah iz leta 2015 sega kar tja do 50% oz. ena od sedmih porodnic, kar je enormna številka. Še posebej, če pomislimo, da govorimo le o znanih primerih. Težava je tudi v tem, da večina teh žena nikoli ne poišče pomoči in zato ostanejo neodkrite. Pa vendar, glede na raziskave, npr. v Angliji v prvih dvanajstih letih po rojstvih otrok za to nadlogo trpi 39% mamic in 21% očetov. Največje tveganje za njen nastanek predstavlja prvo leto po rojstvu otroka. V Avstraliji npr. je vodilni razlog za samomor med mladimi mamicami prav poporodna depresija.

Rizični dejavniki za nastanek poporodne depresije so:

  • mladost matere
  • stresni dejavniki v življenju matere
  • stiska
  • spolna zloraba partnerja
  • nizek dohodek
  • slaba porodna izkušnja
  • nezmožnost dojenja kot posledica medikaliziranega poroda ali drugih stisk

Pa vendar se mi zdi je ključno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti, kaj lahko naredimo prej za to, da se depresija ne pojavi ali ima vsaj manj možnosti za razvoj?

Na prvem mestu bi prav gotovo izpostavila odnos ženske do svojega partnerja, saj je bistvenega pomena. Raziskava, ki je bila nedavno opravljena v Skandinaviji je pokazala, da je razlog številka ena za nastanek poporodne depresije neurejen odnos med partnerjema. Prav tako se je pokazala tesna povezava med predporodnimi in poporodnimi čustvenimi nihanji. V knjigi Becoming Us avtorica Elly Taylor pravi: “Pomembno se je zavedati, da starši v starševstvo vstopajo čustveno navezani na partnerja. Ta vez jima pomaga razviti občutek varnosti, ugodja in tudi pomaga razvijati samo-zaupanje. Po rojstvu otroka je namreč ogromno časa, pozornosti in energije usmerjenih v zadovoljevanje otrokovih potreb in marsikateri par se odtuji, ne da bi se sploh zavedel dogajanja v odnosu. Bistveno je, da se par v času nosečnosti poveže ali pa se ponovno poveže po rojstvu, saj medsebojna opora močno zmanjša možnost poporodne depresije.”

Kakovosten partnerski odnos je zelo pomemben, zato je vredno vanj vlagati, ga negovati in poiskati ustrezno terapevtsko pomoč, če se pokaže neobvladljiva težava.

Kot drugi dejavnik preprečevanja poporodne depresije bi navedla pomembnost ustvarjanja realnih pričakovanj. Elly Taylor v svoji knjigi kot enega najpomembnejših nasvetov ogibanja poporodne depresije navaja, kako pomembno je poiskati informacije o porodu in zgodnjem poporodnem obdobju, saj nam pomagajo ustvariti realna pričakovanja. Saj, višja kot so pričakovanja, nižje potem pademo. Pogosto se nerealna pričakovanja pojavijo kot diskrepanca med načinom življenja ženske že pred nosečnostjo in usklajevanjem tega istega načina z novimi zadolžitvami, ki pridejo z rojstvom otroka. Pogosto pa se nerealna pričakovanja pojavijo tudi pri parih, ki so imeli težave z zanositvijo. Taki pari imajo pogosto precej romantične predstave o tem, kakšno bo življenje z otrokom in nato zahtevnosti novega življenja niso kos. Skušajo biti kar najboljši, a nemogoče je zadovoljiti vsa pričakovanja in potrebe.

Dejstvo je, da otrok z rojstvom drastično zamenja okolje bivanja: iz materinega telesa, kjer je poznal zgolj udobje in varnost, se preseli v njemu opolnoma neznan svet. Naravno je, da se na to spremembo odzove burno in potrebuje ogromno časa za prilagoditev. Prvo trimesečje otrokovega življenja na tem svetu se imenuje tudi četrto tromesečje nosečnosti. Naša naloga je otroku kolikor je mogoče olajšati ta prehod in zadovoljevati njegove telesne in čustvene potrebe. To obdobje je marsikdaj zelo naporno, a zavedanje, da se bo zagotovo končalo, pomaga.

Pomembno je vedeti nekaj dejstev, ki spremljajo otrokovo vedenje v tem občutljivem času, kot npr. konstantna želja po tem, da se tišči k materinemu telesu, saj so njen vonj in glas vse, kar pozna. Prav tako je običajno zelo pogosto dojenje, celo na eno uro. Dojenje na predvidene časovne intervale ne zdrži, saj v otroku vzbudi dodatna stresin tesnobo.

Pogosto zanemarjen, a zelo pomemben, pa je počitek po porodu. Mnoge kulture govorijo o zapovedanem 40 dnevnem počitku, ko za mamico in otroka skrbijo druge ženske z namenom, da se mamica v skupnost zmore vrniti okrepljena in podprta. Ženske zahodne civilizacije morda nimamo možnosti polne ženske oskrbe za tako dolgo časa, zato pa je toliko pomembneje, da si dovolimo počitek, da si dovolimo preležati cel dan v postelji kar v pižami. Pa ne le en dan, pač pa celih 14 dni. Dovoljenje biti v pižami hkrati pomeni tudi sprostitev glede zunanje urejenosti in urejenosti domače hiše. Dober nasvet za preprečevanje poporodne depresije je tudi, da si najamete doulo. Mnogo raziskav po vsem svetu kaže na to, da prisotnost doule ob porodu zelo blagodejno vpliva na čustveno stabilnost porodnice in njeno doživljanje porodnega procesa. Nekaj ugotovitev je npr.:

  • porodnice le v 34% doživljajo porod kot negativno izkušnjo
  • očetje so s svojo vlogo na porodu mnogo bolj zadovoljni
  • porodnice so z vlogo svojih partnerjev na porodu bolj zadovoljne
  • partnerstvo po porodu je stabilnejše, če je bila doula prisotna na porodu

Porodna izkušnja in njeno doživljanje imata velik vpliv na doživljanje in spopadanje z novimi odgovornostmi poporodnega obdobja. Čas, v katerem živimo, ni naklonjen naravnemu porodu v smislu, da bi prepustili ženskemu telesu samostojno opravljanje te pomembne naloge. Dandanes je čas številnih carskih rezov, indukcije poroda in mnogih urgentnih stanj, ki ženskam ne vlivjo zaupanja v porodni proces, temveč jih pušča v občutjih nemoči in nezavarovanosti. Dandanes je mnogo več verjetnosti, da ženska doživi negativno porodno izkušnjo, ki zaznamuje tudi njeno doživljanje materinstva, saj porodna izkušnja zaznamuje telo in njegove zmožnosti. Občutek, da nas je telo pustilo na cedilu, ni spodbuden. Tak negativen občutek prav tako ne vpliva dobro na uspeh dojenja in vliva misel na neuspešno materinstvo.

Doula pa s svojo prisotnostjo pripomore k materinemu čustvenemu počutju bolje kot osebje bolnišnice, saj je tam izključno zanjo. S svojim znanjem, razpoložljivostjo, podporo in čustveno nevpletenostjo  podpira tako porodnico kot njenega partnerja.

Morda pa je vreden razmislek tudi o najemu poporodne doule, ki pride v času po porodu in pomaga ovrednotiti porod, skrbeti za gospodinjstvo in nudi čustveno oporo, ki jo mamica morda ne dobi v svojem okolju.

V času po porodu je zelo pomemben spanec. Kako ga dobiti več? V resnici je veliko pomanjkanje spanca težava večine svežih mamic in prav tako lahko vodi v depresivna počutja. Zato je pameten nasvet, da spimo z otrokom, dobesedno in v prenesenem pomenu. Skupaj z njim v isti postelji ter istočasno. S pomanjkanjem spanca pride tudi neznosna utrujenost, zato je skrb za zadostno raven železa v krvi pomembna. Če se za deljeno skrb za otroka težko dogovorite s partnerjem ali kom drugim, najem poporodne doule prav tako ni slaba ideja, saj nujno potrebujete način, da si odpočijete.

K preprečevanju poporodne depresije sodi tudi lahka telesna vadba. Da ima telesna vadba pozitivne učinke na preprečevanje otožnosti, je znano in raziskano. Ni potrebno in dobro, da se po porodu odpravite v telovadnico, samo polurni sprehod z vozičkom na dan bo za začetek dovolj. Za depresivna počutja je namreč značilno, da se človek stežka spravi celo na noge, kaj šele v gibanje. Pa vendar reden sprehod blagodejno vpliva ne le na telo, temveč tudi na um. Redna vadba sprošča endorfine, pomaga k boljšemu spancu in doda energijo telesu. Redni sprehodi na soncu tudi nalagajo vitamin D, ki krepi imunski sistem in razpoloženje.

V boju proti poporodni depresiji imata bistven vpliv tudi kakovostna hrana in pijača. Marsikdaj je novopečeni mamici težko najti čas za pripravo kakovostnega obroka, zato je primerno morda v naprej pripraviti in zamrzniti hrano ali pa še bolje, prositi družinske člane ali prijatelje, če so pripravljeni pri pripravi toplih obrokov priskočiti na pomoč. Dokazana je povezava med solidnim imunskim sistemom ter “delujočo glavo”. Opisali bi lahko tudi kot, da ima telo dvoje možganov, ki sta neločljivo povezana med sabo in kadar nista, vodita v telesno in duševno bolezen. V svoj dnevni vnos hrane je pomembno vnesti omega 3-maščobe (tuna, divji losos, avokado, chia semena …), proteine (ribe, perutnina, teletina; oreščki, jajca, banane, rjavi riž, špinača, buča, grah) in hrano bogato z vitaminom B (oreščki, semena, zelena zelenjava, jajca, piščančje meso, rdeče meso). Absolutno pa se je dobro izogibati industrijsko pripravljeni hrani, beli moki, alkoholu, kofeinu in sladkorjem – vsi vas bodo oropali zdravja in energije.

Tudi kakovost popite vode ni zanemarljiva in lahko predstavlja bistveno razliko v počutju. Doječe matere popijejo veliko vode in njena neoporečnost je nujna.

Kot zadnji dejavnik v boju proti poporodni depresiji pa bi navedla sprejemanje same sebe. V nosečnosti se ženske načeloma dobro počutijo v svoji koži, saj se zaradi že tako okroglega trebuščka manj obremenjujejo s kilogrami, pogosto so v središču pozornosti in okolica je načeloma do njih pozornejša. Po porodu pa se ravno to spremeni. Pred nosečnostjo dobra samopodoba zavisi iz splošne dejavnosti in počutja v okolici, delovnem okolju, po porodu pa ženina samopodoba v večji meri zavisi od kakovosti odnosa s partnerjem. Poleg očitnega zadovoljstva s kosanjem zahtev materinstva. Če s partnerjem po porodu nista povezana, se oddaljita in partner ženi ne zmore dati potrebne pozornosti in podpore, ki bi ji pomagali k boljši samopodobi.

Kaj lahko naredimo? Poskrbimo za reden pogovor. Če ne gre v partnerstvu, pa poiščemo vir izven njega, kjer na varen način lahko izrazimo svoja čutenja. Kot sem že omenila zgoraj v prispevku, je lepo in podprto partnerstvo ključno za ženino dobro počutje po porodu ter po drugi strani razlog številka ena, če ni. Vredno je investirati vanj.

Naj zaključim z mislijo, da so poporodna potrtost, tesnoba ali celo depresija najpogostejše poporodne komplikacije in vsak dober porodničar bi se tega dejstva moral zavedati. Zato bi tudi bilo nujno o tem osveščati in poučiti pare, ki so v pričakovanju. Materinstvo ne bi smelo biti merjeno po tem, koliko mama dela oz. ali je zaposlena ali ne. Materinstvo že po definiciji vključuje nemogoča pričakovanja. Vsaka mama si želi biti popolna in k temu stremi po svojih najboljših zmožnostih. Vendar se zdi, da se moramo slej kot prej vse mame soočiti z resnico, ki pa je, da bolj ko težimo k popolnosti, manj imamo možnosti, da jo dosežemo. Šele, ko se naučimo poskrbeti zase, ko sprejmemo lastno nepopolnost, ko se soočimo z lastnimi omejitvami, se bomo kot mame najbolj uresničile.

(Viri: https://womenshealthtoday.blog/2017/02/23/scope-of-depression-why-are-new-mothers-depressed/

Elly Taylor, Becoming Us, Australia, 01 July 2011;

Karen R. Kleiman, This Isn’t What I expected, First Da Capo Press edition 2013)

Tags
depresija poporodna depresija življenje po porodu
Share with Friends
Sledi mi
Priljubljeni prispevki
26 junija, 2022
Znaki, da je naš novorojenček lačen
20 marca, 2022
Brezpogojna ljubezen takoj po rojstvu ali ….
21 septembra, 2021
Moj drugi otrok se je rodil doma
25 februarja, 2021
Naš “Valentinček”
Najnovejši prispevki
  • Znaki, da je naš novorojenček lačen
  • Brezpogojna ljubezen takoj po rojstvu ali ….
  • Moj drugi otrok se je rodil doma
Kategorije
  • Dojenček (3)
  • Dojenje (3)
  • Doula (3)
  • Masaža dojenčka (1)
  • Nerazvrščeno (5)
  • Osebna izpoved (10)
  • Porod (8)
  • Porod doma (5)
  • Porodna zgodba (9)
  • Posteriorna lega (1)
  • Priprava na porod (5)
  • Starševstvo in vzgoja (1)
  • Streptokok B (1)
  • Življenje po porodu (4)
Arhivi
  • junij 2022
  • marec 2022
  • september 2021
  • februar 2021
  • januar 2021
  • november 2020
  • oktober 2020
  • junij 2020
  • maj 2020
  • marec 2020
  • januar 2020
Oznake
depresija dojenje dojenček doula duševno zdravje epiduralna epiduralna analgezija kaj dela doula količina mleka ljubosumje makrosomija masaža dojenčka masaža dojenčka po IAIM metodi mišično sproščanje način poroda novorojenček nočno dojenje osebna izpoved očetova vloga poporodna depresija porod porod doma porodna spremljevalka porodna zgodba porod ob podpori doule porod v porodnišnici porod z epiduralno analgezijo posteriorna lega dojenčka posteriorna lega otroka povezovalno starševstvo počitek po porodu sfinktri sočutno starševstvo sproščanje na porodu starševstvo streptokok B streptokok B pozitiven bris v nosečnosti testiranje streptokok B velik novorojenček zakon sfinktrov čudovit porod čustvena priprava na porod življenje po porodu
Instagram

roditiznasmehom

roditiznasmehom
Mamica, ki jo spremljam, je včeraj v pozni noseč Mamica, ki jo spremljam, je včeraj v pozni nosečnosti izgubila otročka. Zelo zaželenega in zelo ljubljenega in zelo pričakovanega otročka.
Ne morem si niti predstavljati, kako težko ji je, lahko pa ji namenim sočutje in ljubezen, spoštovanje in podporo.
Danes za vse tiste, ki ste šle čez tako hudo preizkušnjo, v mislih in srcu z njo in z vam🧡🕯🧡
Individualna priprava na porod na treh nivojoh: te Individualna priprava na porod na treh nivojoh: telesnem, čustvenem in izobraževalnem.
🧡Za lepo porodno izkušnjo🧡
👶🤱K temu pisanju me je spodbudil pogovor, ki 👶🤱K temu pisanju me je spodbudil pogovor, ki sem ga imela včeraj z novopečenimi starši, ko sem pri njih opravila poporodni obisk. Namreč, otroški jok ... in nemoč, ko se ti zdi, da narediš vse, kar je v tvoji moči, da bi svojemu otročku pomagal, pa nič ne zaleže ...
👼Ampak, kaj se v resnici dogaja z otrokom?
Z lahkoto nalistamo nekaj konkretnih razlogov za jok kot so npr.: lakota, neudobje, zrak v želodčku, kolike, polna plenička, vneta ritka, prenasičenost z dnevnimi dražljaji, dolgočaje ali osamljenost, bolezen. Ampak pogosto pa ni nič od tega. 
👼Pogosto je razlog v nekem predelovanju čustev, ki jih otrok doživlja, ampak seveda nič ne razume, ker teh zmožnosti še nima. Vse potrebe, tako fizične kot čustvene, otroček doživlja kot stres, in vse, kar potrebuje je to, da se nanje odzovemo. 👼Z dotikom, z objemom, s crkljanjem, ga vzaemo v naročje in sprejmemo njegovo stisko. Poskusimo se umiriti sami in sprejeti, da ima naš dojenček slab trenutek in da potrebuje nekoga, mamo ali očeta, ki ga bo s svojo umirjenostjo pomiril.
👩‍❤️‍👩Tako kot mi odrasli v stiski potrebujemo osebo ob sebi, ki ji zaupamo, da se ob njej lahko potolažimo, tudi naš otroček potrebuje ob sebi stabilnega starša, ki mu nudi oporo in varnost.
🤱Če gledamo na otroški jok na tak način, ga je dosti lažje sprejeti in obvladati - njega in sebe🤱
Priprava na porod je z mano vsestranska, pokriva t Priprava na porod je z mano vsestranska, pokriva telesno in čustveno in informacijsko raven. Na 6. srečanjih se:
🤰karseda temeljito naučimo uporabljati naša telesa, da se otroček lahko optimalno namesti in se porod posledično optimalno začne, odvije in konča.
🤰temeljito poučimo o osnovah poroda, kako poteka, kaj se dogaja, kaj lahko naredimo same za lepo porodno izkušnjo, kako delujejo porodnišnice, kakšne so možnosti in še in še veliko vsega
🤰čustveno podpremo proces nosečnosti, da mirno vstopimo v porod
Dobra priprava na porod je polovica lepe porodne izkušnje, v to sem prepričana😇
Več informacij na www.roditiznasmehom.com
Prijave na simone@roditiznasmehom.com
🌟🎅DARILNI BON ZA PRIPRAVO IN/ALI SPREMSTVO N 🌟🎅DARILNI BON ZA PRIPRAVO IN/ALI SPREMSTVO NA POROD🎅🌟
🤰Večkrat se mi zgodi, da pari, ki jih spremljam ali pripravljam na porod povedo, da so jim to dodatno vrednost bolšje in temeljitejše priprave ali/in spremstva omogočili starši ali celo drugi ljudje, ki jim privoščijo boljše. Ali preprosto jim omogočijo, kar si želijo, pa si sami težko ali pa sploh ne morejo privoščiti.
👼Zato ja, priprava na porod in/ali tudi s spremstvom na porod je lepo darilo. In tile novoletni prazniki, ki so prazniki obdarovanj, so čudovita priložnost za tako obdarovanje.
🤰Kako do bona? Preprosto: če želite obdarovati par v pričakovanju, samo pišete na simone@roditiznasmehom.com in se dogovorimo.
🌸🤩👼Darilni bon je lepo darilo👼🤩🌸
Load More Follow on Instagram

Other Posts You May Like

26 junija, 2022

Znaki, da je naš novorojenček lačen

20 marca, 2022

Brezpogojna ljubezen takoj po rojstvu ali ….

21 septembra, 2021

Moj drugi otrok se je rodil doma

Register for an Event

Please fill out the form and our manager will get back asap.

[contact-form-7 404 "Ni najden"]

Hey, You’re In!

I’ll email you back within 24 hours to set up our complimentary 30 minute session. Meanwhile browse useful articles in my blog.

TAKE ME TO BLOG

Book Discovery Call

Book a discovery call with me today to see if we are a good match.

[contact-form-7 404 "Ni najden"]

Email Andrew

Write me a line and I’ll get back to you as soon as possible.

[contact-form-7 404 "Ni najden"]

Prijava

    Izberi dogodek / delavnico

    Nastavitve piškotkov
    Za nemoteno delovanje spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po spletni strani se strinjate z njihovo uporabo.
    Funkcijski Always active
    Tehnično shranjevanje ali dostop je nujno potrebno za zakonit namen omogočanja uporabe določene storitve, ki jo izrecno zahteva naročnik ali uporabnik, ali za namen izvajanja komunikacije preko elektronskega komunikacijskega omrežja.
    Preferences
    The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
    Statistika
    Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno za statistične namene. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
    Trženje
    Tehnično shranjevanje ali dostop je potreben za ustvarjanje uporabniških profilov za pošiljanje oglasov ali za sledenje uporabniku na spletnem mestu ali na več spletnih mestih za podobne namene trženja.
    Manage options Manage services Manage vendors Read more about these purposes
    Več
    {title} {title} {title}

    Roditi z Nasmehom na Instagramu

    Sledi na Instagramu za še več informacij
    Deli #roditiznasmehom Sledi na Instagramu

    roditiznasmehom

    roditiznasmehom
    Mamica, ki jo spremljam, je včeraj v pozni noseč Mamica, ki jo spremljam, je včeraj v pozni nosečnosti izgubila otročka. Zelo zaželenega in zelo ljubljenega in zelo pričakovanega otročka.
Ne morem si niti predstavljati, kako težko ji je, lahko pa ji namenim sočutje in ljubezen, spoštovanje in podporo.
Danes za vse tiste, ki ste šle čez tako hudo preizkušnjo, v mislih in srcu z njo in z vam🧡🕯🧡
    Individualna priprava na porod na treh nivojoh: te Individualna priprava na porod na treh nivojoh: telesnem, čustvenem in izobraževalnem.
🧡Za lepo porodno izkušnjo🧡
    👶🤱K temu pisanju me je spodbudil pogovor, ki 👶🤱K temu pisanju me je spodbudil pogovor, ki sem ga imela včeraj z novopečenimi starši, ko sem pri njih opravila poporodni obisk. Namreč, otroški jok ... in nemoč, ko se ti zdi, da narediš vse, kar je v tvoji moči, da bi svojemu otročku pomagal, pa nič ne zaleže ...
👼Ampak, kaj se v resnici dogaja z otrokom?
Z lahkoto nalistamo nekaj konkretnih razlogov za jok kot so npr.: lakota, neudobje, zrak v želodčku, kolike, polna plenička, vneta ritka, prenasičenost z dnevnimi dražljaji, dolgočaje ali osamljenost, bolezen. Ampak pogosto pa ni nič od tega. 
👼Pogosto je razlog v nekem predelovanju čustev, ki jih otrok doživlja, ampak seveda nič ne razume, ker teh zmožnosti še nima. Vse potrebe, tako fizične kot čustvene, otroček doživlja kot stres, in vse, kar potrebuje je to, da se nanje odzovemo. 👼Z dotikom, z objemom, s crkljanjem, ga vzaemo v naročje in sprejmemo njegovo stisko. Poskusimo se umiriti sami in sprejeti, da ima naš dojenček slab trenutek in da potrebuje nekoga, mamo ali očeta, ki ga bo s svojo umirjenostjo pomiril.
👩‍❤️‍👩Tako kot mi odrasli v stiski potrebujemo osebo ob sebi, ki ji zaupamo, da se ob njej lahko potolažimo, tudi naš otroček potrebuje ob sebi stabilnega starša, ki mu nudi oporo in varnost.
🤱Če gledamo na otroški jok na tak način, ga je dosti lažje sprejeti in obvladati - njega in sebe🤱
    Priprava na porod je z mano vsestranska, pokriva t Priprava na porod je z mano vsestranska, pokriva telesno in čustveno in informacijsko raven. Na 6. srečanjih se:
🤰karseda temeljito naučimo uporabljati naša telesa, da se otroček lahko optimalno namesti in se porod posledično optimalno začne, odvije in konča.
🤰temeljito poučimo o osnovah poroda, kako poteka, kaj se dogaja, kaj lahko naredimo same za lepo porodno izkušnjo, kako delujejo porodnišnice, kakšne so možnosti in še in še veliko vsega
🤰čustveno podpremo proces nosečnosti, da mirno vstopimo v porod
Dobra priprava na porod je polovica lepe porodne izkušnje, v to sem prepričana😇
Več informacij na www.roditiznasmehom.com
Prijave na simone@roditiznasmehom.com
    🌟🎅DARILNI BON ZA PRIPRAVO IN/ALI SPREMSTVO N 🌟🎅DARILNI BON ZA PRIPRAVO IN/ALI SPREMSTVO NA POROD🎅🌟
🤰Večkrat se mi zgodi, da pari, ki jih spremljam ali pripravljam na porod povedo, da so jim to dodatno vrednost bolšje in temeljitejše priprave ali/in spremstva omogočili starši ali celo drugi ljudje, ki jim privoščijo boljše. Ali preprosto jim omogočijo, kar si želijo, pa si sami težko ali pa sploh ne morejo privoščiti.
👼Zato ja, priprava na porod in/ali tudi s spremstvom na porod je lepo darilo. In tile novoletni prazniki, ki so prazniki obdarovanj, so čudovita priložnost za tako obdarovanje.
🤰Kako do bona? Preprosto: če želite obdarovati par v pričakovanju, samo pišete na simone@roditiznasmehom.com in se dogovorimo.
🌸🤩👼Darilni bon je lepo darilo👼🤩🌸
    Load More Follow on Instagram